TAPU VE TAPU SENEDİ

TAPU VE TAPU SENEDİTürk gayrimenkulünün tam sahibi
TAPU, Türkiye’de iktisap edilen Malın mülkiyet hakkını onaylayan bir belgedir. İşlemi onaylayan bu belgedir ve ancak elde edildikten sonra Türk gayrimenkulünün tam sahibi olarak tanınırsınız.

Türkiye’de, satın alınan gayrimenkuller için evrakların işlenmesini gerçekleştiren ve kontrol eden tek resmi devlet organı Kadastro ve Tapu Ofisidir. Bir işlemin yasallığının ve şeffaflığının devlet garantörü olan bu organizasyondur.

Gayrimenkulün işlenmesinin başlaması için gerekli tüm işlemlerin yapılmasından ve sözleşmenin sonuçlanmasından sonra acente, müvekkilinden aldığı vekaletname ile belgelerini Tapu ve Kadastro Dairesine (https: // www. tkgm.gov.tr/tr) şehir ve mülkün satın alındığı semt.

Yabancı vatandaşlar için ilgili muayene kuruluşlarından olumlu yanıtlar geldikten ve ilgili vergi ve harçların ödenmesinden sonra, Alıcı, mülkiyeti (TAPU) kaydeden ve satıcıdan tapunun devredildiğini onaylayan bir ana belge alır. yeni sahibine gerçekleştirildi.

TAPU unvanı, zamandan bağımsız ve mutlak bir mülkiyet hakkının tesis edilmesi anlamına gelir; bu, alım satım sözleşmesinin imzalanmasından sonra mahkemede hiç kimse tarafından itiraz edilemeyebilir. Bir veya daha fazla gerçek veya tüzel kişi gayrimenkul sahibi olabilir.

 

Tapu’da ne tür veriler belirtilmiştir?

1 il

2 şehir

3 yerleşim bölgesi

4 toplu konut

5 sokak

6 yerelleştirme

7 lot numarası

8 tür mülk *

9 kara alanı

10 sınır

11 mülkiyet türü

12 kadastro değeri

Mülkün 13 amacı **

14-Bir mülkte birden fazla mal sahibi olan mülkiyet payı.

15 blok

16 kat

17 daire numarası

18-Önceki Sahip ve Üzerine Yazma Nedeni ***

19 gayrimenkul sahibi

20 mülkiyet üzerine yazma tarihi (tapu kaydı)

Kadastro sicilinde 21 kayıt numarası

22-Tapu müdürü veya onun adına vekaleten imza yetkisine sahip başka bir kişinin imzası

* Yeni bir binada bir daire satın alıyorsanız, “ARSA” (yani mülk) genellikle burada görünecek ve ilgili pay aşağıda listelenecektir. Daireyi inşaattan birkaç yıl sonra satın alırsanız burada “MESKEN” (apartman) görünecektir. Ticari bir birim ise “DÜKKAN” diyor.

 

** “KAT MULKIYETI”, mülkiyetin tüm kat ile ilgili olduğu anlamına gelir.
“KAT IRTIFAKI”, inşaat ruhsatına göre, bir katın tapusunun daire başına birkaç tapuya bölündüğü anlamına gelir.
“DEVRE MULK”, alıcının mülkü yılda kısa bir süre için kullanma hakkını elde ettiği anlamına gelir (yani kısmi kullanım hakkı)

 

*** Tapunun yeniden yazılma nedenleri şunlar olabilir: satış (gayrimenkul finansmanı dahil), miras, hediye ve diğerleri. Evde halihazırda yabancı mülk sahipleri varsa yabancı vatandaş için tapu başvurusu ve buna bağlı prosedür tapu dairesinin iş yüküne bağlı olarak 1 ila 3 gün sürer. Binanın ilk yabancı sahibi iseniz, öncelikle İzmir Milli Savunma Bakanlığı’ndan izin almanız gerekir. Başvurunun işlenmesi yaklaşık 1,5 – 2 ay sürer ve bu süreden sonra normal şekilde tapu başvurusu yapabilirsiniz.

 

Yetkili çalışanlarımız her türlü soruyu yanıtlamaya hazırdır ve evrak işlerinde size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2004 Homeforyou. Tüm hakları saklıdır. Web Designer : HDG Bilişim