TAPU İŞLEMLERİ

TAPU İŞLEMLERİTapu İşlemleri, Türkiye’de edinilen mülkün mutlak mülkiyet hakkını belirleyen yasal belgedir.

Alım-satım sözleşmesinin akdedilmesinden ve gayrimenkulün işlenmesine başlamak için gerekli tüm prosedürlerin yerine getirilmesinden sonra, acente, müşteriden alınan vekaletname ile belgelerini Tapu ve Kadastro Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne teslim eder. ( https://www.tkgm.gov.tr/tr ) taşınmazın satın alındığı şehir ve ilçe.

Türkiye’de gayrimenkul satın almak için evrak işlemlerini yürüten ve denetleyen tek resmi devlet kurumu Kadastro ve Tapu Dairesi’dir. Bu kuruluş, bir işlemin yasallığının ve şeffaflığının devlet garantörüdür.

Yabancı uyruklu vatandaşlar için ilgili denetim kuruluşlarından olumlu yanıtlar alındığında, Alıcı, Tapu’nun satıcıdan yeni sahibine devir işleminin gerçekleştirildiğini teyit eden resmi belgeyi alır.

Yabancı bir vatandaş için Tapu, Tapu ve Tapu’nun kaydedilmesi ve alınması 1-3 gün sürer. Satın almanın genel kuralı , alıcı Tapu Tapu’yu aldığında satın alma bedelinin tamamının ödenmiş olması gerektiğidir. Bir veya birden fazla gerçek veya tüzel kişi gayrimenkul sahibi olabilir.

Tapu’da ne tür veriler belirtilir?

1-İl
2-İl
3-İlçe
4- Yer
5-Sokak
6-Mahalle
7-İmar parseli sayısı
8-Gayrimenkul tipi*
9-Toplam imar alanı
10-Sınırlar
11-Mülkiyet türü**
12-Kadastral Değeri
13-Gayrimenkulün amacı
14-Mal sahibinin arsa payı
15-Blok
16-Kat
17-Daire numarası
18-Eski malik ve Tapu devir sebebi***
19-Gayrimenkul sahibi
20-Tarih Tapu devri (Tapu kaydı)
21-Kadastral sicil numarası
22-Tapu Dairesi Başkanının veya onun adına imzaya yetkili kişinin imzası.

* Üç ana gayrimenkul türü vardır: Arsa , Konut Emlak , Ticari Emlak .

** KAT MÜLKIYETI , arsa ve bunun üzerine inşa edilen tamamlanmış mesken üzerindeki gayrimenkul haklarının mülkiyetini ifade eder.

** KAT İRTIFAKI , arsa ve üzerinde inşa edilen devam eden konut malları üzerindeki gayrimenkul haklarının mülkiyetini ifade eder.

** DEVRE MULK , malikin bir yıl içinde yalnızca kısa bir süre için taşınmazı kullanma hakkını (bir tür devre mülk) satın alması anlamına gelir.

*** Unvan devrinin bir nedeni aşağıdaki gibi olabilir: satış (ipotek kullanımı dahil), miras, hediye ve diğerleri.

Tapu, kırmızı ve mavi olmak üzere iki farklı renkte olabilir. Mal Sahibi, bir projenin tamamlanmasından ve bir tamamlama raporu alınmasından sonra Red Tapu’yu alır. Bu, konut mülkünün, bir dairenin, bir villanın veya ticari mülkün mülkiyetidir. Mavi Tapu , boş arazinin sahibine verilir.

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2004 Homeforyou. Tüm hakları saklıdır. Web Designer : HDG Bilişim